تبلیغات
کشاورزی - ماشین های کشاورزی مکانیزه

×××××ماشین بردشات نیشكر(SugarcaneHarvester)×××××

بعد از یك مدت غیبت طولانی قصد دارم یك مطلب در رابطه با ماشین برداشت نیشكر رو تو ویلاگ قرار بدم. ابن مطلب ترجمه ی چندین مطلب در رابطه با ماشین برداشت نیشكر است. امیدوارم مورد استفاده ی خواننده ی محترم قرار بگیره. در متن موجود در وبلاگ، جهت بارگذاری سریع تر، تصاویر رو قرار ندادم اگر تمایل دارید كه مطلب رو با تصاویرش مطالعه كنید می تونید از لینك موجود در زیر، جهت دانلود استفاده كنید. 

                                                           SugarcaneHarvester       

تاریخچه

در دنیای جدید بدلیل رشد روزافزون جمعیت و افزایش نیاز غذایی و پیشرفت های علمی شاهد هستیم كه نیاز به تولید بهینه افزایش یافته است. تولید بیشتر در واحد سطح فاكتوری است مهم و تعیین كننده. در این بین محدودیت های اقلیمی و زمانی و نیروی كارگری از مهمترین موانعی است كه در مسیر تولیدِ بیشتر قرار دارد. در این بین نیشكر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. طراحان ماشین های كشاورزی در زمینه ی تولید ماشین برداشت نیشكر تلاش های بسیاری نمودند و بالاخره در حدود سال 1950 توانستند اولین ماشین برداشت نیشكر را تولید نمایند.(این تاریخ غیر معتبر است) لازم به توضیح است كه همانند تمامی ماشین های مكانیزه ی برداشت محصولات كشاورزی، پس از چندین سال تكامل ماشین های اولیه، برداشت كننده های نیشكر وارد بازار شدند. ظاهر این وسیله الهام گرفته از ظاهر كانگورو است.

جهت مطالعه كامل، بر روی ادامه ی مطلب كلیك كنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم خرداد 1387ساعت   توسط یک دوست مکانیزاسیونی  |  نظر بدهید

××××× سم پاش بادبزنی×××××

یكی از ابزارهای مفید در كنترل علف های هرز و آفات، سم پاش ها هستند. این نوع از ماشین های كشاورزی دارای انواع مختلف اند. بنا به رسالت آموزشی این وبلاگ، تصمیم داریم به معرفی یك سم پاش بادبزنی كه در باغستان ها مورد استفاده قرار می گیرد بپردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. لازم به توضیح است كه جهت دریافت متن ویرایش شده به صورت تایپ شده می توانید از لینك زیر استفاده كنید. این مطلب ترجمه شده ی یك متن انگلیسی است.

جهت مطالعه ی فوری مطلب بدون تصاویر موجود در متن اصلی بر روی ادامه ی مطلب كلیك نمایید.

Sampash


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم بهمن 1386ساعت   توسط یک دوست مکانیزاسیونی  |  نظر بدهید

×××××سه اصطلاح متداول در مكانیزاسیون كشاورزی×××××

در زمینه ی مكانیزاسیون كشاورزی و در جهت شناخت بهتر این رشته و توانایی های آن لازم است سه اصطلاح متداول در مكانیزاسیون كشاورزی را مطرح كنیم:

اولین شاخص، ضریب مكانیزاسیون است. این ضریب به مفهوم نیروی محركه ی موجود به ازای هر هكتار می باشد.

دومین شاخص درجه ی مكانیزاسیون است كه در واقع نسبت میزان عملیات مكانیزه به عملیات غیر مكانیزه است.

سومین شاخص ظرفیت مكانیزاسیون است كه بیانگر انرژی مكانیزه مصرفی در واحد سطح می باشد و به واقع سرانه انرژی مكانیكی در بخش كشاورزی را بیان می كند.

جهت دریافت توضیحات تكمیلی به ادامه ی مطلب توجه كنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آذر 1386ساعت   توسط یک دوست مکانیزاسیونی  |  نظر بدهید

×××××رویدادهای مهم و روند توسعه مكانیزاسیون×××××

رویدادهای مهم و روند تحولات مؤثر در توسعه

مكانیزاسیون كشاورزی ایران

در این مطلب می خواهیم روند توسعه ی مكانیزاسیون از سال 1301 تا امروز رو بررسی كنیم. در واقع تحولاتی كه در این مدت در زمینه ی مكانیزاسیون رخ داده. شاید برای برخی جالب باشه روند توسعه ی مكانیزاسیون را بدانند و خوب است كه بدانیم كجا بودیم و حال كجا هستیم و چرا اینجا هستیم؟!

دهه اول (1310-1301)

ورود دو دستگاه تراكتور چرخ زنجیری به بوشهر در سال  1303

ورود یكدستگاه تراكتور به مدرسه عالی فلاحت (1308)

دهه دوم (1320-1311)

توسعه مكانیزاسیون از طریق كارخانجات قند كرج- ورامین- شازند اراك

ایجاد بانك فلاحتی و صنعتی ایران

تشكیل شركت شیار

تدوین و اجرای طرح مكانیزاسیون كشاورزی

ادامه ی این روند توسعه را در ادامه ی مطلب مطالعه كنید:

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آبان 1386ساعت   توسط یک دوست مکانیزاسیونی  |  نظر بدهید

×××××ماشین برداشت پسته(Shaker)×××××

یكی از محصولات مهمی كه در ایران تولید می شود پسته است.ایران به عنوان اولین كشور از نظر میزان تولید این محصول می تواند مورد توجه قرار گیرد. پس از ایران كشورهای آمریكا و تركیه در رده ی دوم و سوم كشورهای تولید كننده ی پسته در كل دنیا به شمار می روند.

حال كه ایران تولید كننده ی اصلی پسته در كل دنیا می باشد لازم است تلاش های زیادی جهت افزایش بهروری و كیفیت این محصول صورت گیرد تا بازار جهانی كماكان در اختیار كشورمان باشد.

در این بین توسعه ی روش های بهینه ی كشت و پروش پسته و استفاده از ادوات مناسب جهت برداشت محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

پسته عموما به صورت دستی دستی برداشت می شود اما ادواتی همچون لرزاننده ها(شیكر) جهت سهولت در برداشت پسته طراحی شده اند و كم و بیش مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مطلب سعی می كنیم یك شناخت اجمالی از این وسیله بوجود آوریم. این آزمایش در كشور تركیه در رابطه با مقایسه ی روش های برداشت دستی و مكانیكی انجام شده است.

به ادامه ی مطلب توجه كنید:تاریخ : پنجشنبه 16 خرداد 1392 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : sydeh_azam hosseyni | نظرات

ا